תקדים בבית המשפט העליון: בגדה בבעלה והפסידה את חלקה ברכוש המשותף.

בגץ קבע כי אישה שבגדה בבעלה לא זכאית לחצי מהרכוש שהיה משותף

גירושין ובגידות

בנובמבר האחרון (2018), נרשם תקדים משפטי ראשון מסוגו בו הוחלט כי אישה שבגדה בבעלה תאבד את חלקה ברכושם המשותף (קרקע בטאבו ובית מגורים).

 

האישה שעתרה לבג"ץ בעקבות החלטת בית הדין הרבני הגדול בירושלים, טענה לרכוש המגיע לה לאחר חיים משותפים שלה ובן זוגה שנמשכו 30 שנה. הזוג נישא ב-1982 והביא לעולם 3 ילדים, כיום בגירים. . החלטת בית הדין הרבני נסבה סביב מעשה הבגידה ששולל את הזכות האישה לחלקה ברכוש המשותף.

 

בית המשפט העליון אישר בדעת רוב את החלטת בית הדין הרבני הגדול אשר פסק כי לאישה אין חלק ברכוש המשותף. השופט עמית שטיין שהיה בדעת מיעוט כתב כי על בית המשפט העליון להתערב בהחלטת בית הדין הרבני ושאין מסמכותו לפסוק בענייני רכוש. השופטים דוד מינץ ואלכס שטיין טענו מנגד כי שלילת הרכוש היא אינה בשל מעשה הבגידה אלא מתוך מכלול חיי הנישואין של הבעל והאישה ובשל העובדה כי הקרקע הייתה רשומה על הבעל והייתה שייכת לו טרום נישואי השניים.

 

עתירה לגירושין

בשנת 2013 פנה הבעל לבית הדין הרבני בחיפה וביקש להתגרש בטענה כי אשתו מורדת (אינה מקיימת יחסי אישות, בוגדת עם איש אחר ואינה דואגת לניהול הבית). לנוכח הטענות, חייב בית הדין את האישה להתגרש מבעלה ומשזו סירבה, הטיל עליה קנס כספי ומעצר. האישה עתרה לבג"ץ ושם נקבע כי הזוג יסדיר את הליכי הגירושין בהסכמה ומבלי שהאישה תודה במעשים המיוחסים לה. נושא חלוקת הרכוש יתבצע כחוק וכדין בהסכם משותף. הזוג פנה לתהליך גישור על מנת להסדיר את הסכם הגירושין. בנושא הרכוש התעוררה מחלוקת שהגיעה למבוי סתום.

 

הקרקע שהגיעה בירושה

הבעל קיבל בירושה קרקע שהביא לנישואיהם של השניים. 3/4 מהקרקע ניתנה לקבלן כנגד בניית בית מגורים עבור בני הזוג על הרבע הנותר ותשלום של 30,000 דולר מהקבלן. בני הזוג התגוררו בנכס 20 שנה עד השבר בין השניים. הבעל פנה לבית הדין האזורי בטענה לרכוש, אך זה פסק כי לאישה מגיע חצי מהרכוש על סמך 20 שנה משותפות ו-3 ילדים וזאת למרות טענות הבעל בגין בגידת האישה. הבעל לא קיבל את הפסיקה ופנה לבית הדין הרבני הגדול בירושלים ושם כאמור, פסק בית הדין כי לאישה אין חלק ברכוש המשותף על דעת רוב. בדעת מיעוט סברו הדיינים כי מגיע לאישה 20% בלבד ממבנה המגורים. עם זאת, דעת הרוב פסקה כי אין לה כל חלק ברכוש.

 

החלטה תקדימית של בג"ץ

האישה שעתרה לבג"ץ, ערערה על שלילת זכויות הרכוש שנסובה לטענתה על מקרה הבגידה. החלטת בג"ץ נסובה סביב השאלה האם מה שהניע את פסיקת בית הדין הרבני, היתה הבגידה בבעל. בהחלטתם ציינו השופטים אשר היו בדעת רוב, כי הבגידה לא היוותה שיקול מרכזי. בהחלטתם ציינו השופטים שרק דיין אחד בבית הדין הרבני פסק כי שלילת הזכויות נבעה ממעשה הבגידה. בהחלטה טענו השופטים נלקח בחשבון כי הבעל הוא זה שאוחז בזכויות על הקרקע שרשומה על שמו בלבד.

 

אישה מורדת

בית הדין הרבני קובע כי אישה שבגדה בבעלה על מנת לפרק את חיי הנישואין, היא אישה מורדת. אישה מורדת עשויה להפסיד רכוש שהיה עד עתה משותף . בשנת 2017 פסק בית הדין הרבני ברחובות, כי אישה אשר בגדה בבעלה תאבד את זכויותיה בדירה המשתופת. הזוג חי 20 שנה יחד בדירה עד לגירושיהם ב-2015. בזמן נישואיהם האישה החלה לקיים מערכת יחסים עם גבר אחר שלימים לאחר גירושיה, הפך לבן זוגה ועבר לגור איתה בדירת המגורים. הבעל לשעבר הגיש תביעת רכוש בבית הדין הרבני, על דירת המגורים ועל חוב של מאות אלפי ₪ שהלוו מאביו לצורך קניית דירה ובנוסף על שכר הדירה ששילם לאחר שנאלץ לעזוב את הדירה בעקבות הפרידה. בית הדין הרבני הגדיר את האישה מורדת שכן לטענת בית הדין, בגידת האישה נעשתה על מנת לפרק את הנישואין בניגוד לאישה שייצרה משתלט עליה ומועדת. במקרה הזה, האישה קיימה מערכת יחסים עם גבר אחר ופירקה את המערכת הזוגית הקיימת. בית הדין פסק לטובת הבעל לשעבר. הדירה שנקנתה על ידי אביו של הבעל ומחציתה הייתה שייכת לאישה, ניתנה לבעל. בנוסף פסקו הדיינים כי על האישה לשלם לבעל לשעבר דמי שכירות ששילם כל תקופת מגוריו מחוץ לבית ועוד 2900 ₪ בכל חודש עד שהיא תעזוב את דירת המגורים.

 

מקרה נוסף ב-2016 בו פסק בית הדין הרבני בחיפה לטובת הבעל. הזוג היה נשוי במשך 17 שנה. במהלך השנים רכשו דירה באמצעות משכנתא. ב-2002 קיבל הבעל פיצויים בעקבות תאונה שקרתה לו והחליט להשתמש בכספי הפיצויים על מנת לפרוע את המשכנתא ולשפץ את הדירה. ב-2014 הזוג התגרש בעקבות בגידה של אשתו עם אישה אחרת. הזוג מכר את הדירה המשותפת והבעל פנה לבית הדין בטענה כי מגיע לו חלק גדול יותר מכספי המכירה. הדיינים פסקו כי הבעל השקיע את כספי הפיצויים לרווחת המשפחה ולעתידם המשותף ומשזה לא קרה, פסק בית הדין כי הבעל יקבל 65% מכספי מכירת הדירה בעוד שהאישה תקבל 35% בלבד. 

שתף